Image
Starostlivosť o nervový systém

Naše zdravie je závislé na funkčnom a prispôsobivom nervovom systéme.

Ak nie je plne funkčný, alebo je zahltený, ovplyvňuje kvalitu nášho života v mnohých rovinách - nastavuje našu schopnosť využívať a udržiavať si životnú energiu a zdravie, budovať a kultivovať vzťahy, vnímať pocity spokojnosti a šťastia, zadovažovať si hojnosť.

 

Zároveň je nervový systém tým, čo súčastným štýlom života v modernej spoločnosti trpí najviac. Problémy, ktoré jeho zahltenie spôsobuje zvykneme nazývať nespavosť, zlé trávenie, chronické bolesti a choroby, problémy s pamäťou a koncentráciou, zlá imunita, úzkosť, tetánia, depresia, trauma, vyhorenie … ak vymenujem len niektoré. Alebo, veľmi vágne, stres. Stres, inak povedané tlak, je niečo, s čím sme sa naučili žiť, lepšie povedané prežívať. Keď nervový systém nepracuje tak ako má, okrem fyzických zmien priťahuje na seba pozornosť aj  cez pocity odcudzenia,izolovanosti, bezmoci, zamrznutia, neschopnosti, cezvýbuchy emócií, výkyvy nálad, potláčanie svojich potrieb, strach. Nevieme prežívať radosť, súcit, empatiu, cítime vinu a výčitku a hoci často aj vieme čo by nám mohlo pomôcť, nie sme schopní čokoľvek začať alebo dokončiť. To v nás vyvoláva silné a ťažko zvládnuteľné emócie, ktoré nevieme a ani nemôžeme kontrolovať a dostávame sa do veľkého bludného kruhu, kde tlak a ďalšie vrstvy stresu vytvárame sami. To v nás vytvára vnútorné zmeny, viditeľné alebo nie, ktoré vznikajú vždy, keď organizmus vníma ohrozenie svojej existencie, nezávisle na tom, aká reálna hrozba je.

 

Ako hovorí Stanley Rosenberg vo svojej knihe Healing Power of the Vagus Nerve , srdce nervového systému je v blúdivom nerve, integrovanom v celom fyzickom a neurologickom matrixe. Pomocou práce s ním, s dychom a sebou samým, sa môžeme nielen liečiť a inovovať, ale aj nachádzať nové spojenia s ľuďmi, svetom, kozmom a s hĺbkou seba samého.

 

Základom našej práce bude polyvagálna teória Stevena Porgesa, somatická práca, Continuum movement, techniky emočného uvoľnovania, psychosomatika, pohyb a dych, zmysly tak ako ich nepoznáme, napájanie na seba a svoje zdroje a práca s vedomím. Zámerom okrem iného bude aj rozpoznávanie “emočného make-upu”, ktorý Gabor Maté spolu so schopnosťou spracovávať dlhodobý stres, vníma ako určujúci faktor rozvoja auto-imunitných ochorení.

 

Ak ťa možnosť práce s nervovým systémom oslovuje, či už pre svoje vlastné liečenie a objavovanie, alebo ako možnosť dozvedieť sa viac pre prácu s ľuďmi, aj pre Teba je určený tento workshop. Čaká nás veľmi praktická a uchopiteľná práca s rôznymi somatickými prístupmi, novými pohľadmi na “vec”, ponúkajúca možnosť nájsť cestu zo začarovaného kruhu a zorientovanie sa v tom, čo sa deje, prečo a aké sú možnosti. 

Podrobnosti
  • Dátum: 3 feb - 3 feb 2024
  • Čas: 09:00 - 18:00
  • Cena od:  €60.00
  • Kategória udalosti: 
Contact